Rok szkolny 2017/2018

lipiec

 • "Bez złości mamy dużo radości" w Szkole Podstawowej w Bargłówce   
    Szkoła Podstawowa w Bargłówce  tradycyjnie organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej. W tym roku była to półkolonia  pn. " Bez złości mamy dużo radości" i trwała od 25 czerwca do 6 lipca 2018 r. Pierwszą  atrakcją naszej półkolonii był całodniowy pobyt w westernowym miasteczku „ Twinpigs”. Następnie przez 2 dni, pod czujnym okiem ratowników i opiekunów, zajęcia odbywały się na  krytej pływalni „ Wodnik". W naszym programie nie mogło zabraknąć wizyty w "Cinema City". Podczas wakacyjnej przygody młodzież szkolna rozwijała  sprawności bowlingowe a młodsi uczestnicy zabawowo spędzili czas w " Figloraju". W promieniach letniego słońca  zawitaliśmy również do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sośnicowicach, gdzie dzieci z wielką radością  korzystały z placu zabaw i dostępnego sprzętu rekreacyjno- sportowego. W tym samym czasie starsi uczestnicy odbyli marsz " Nordic walking" sośnicowickimi ścieżkami. Młodsi uczestnicy odwiedzili " Izbę Tradycji Śląskiej. Na życzenie uczestników został  zorganizowany  wyjazd do " Parku Przygód i Atrakcji", gdzie czekał na nas:  super park linowy,  ścieżki " bosych stóp", place zabaw z  trampolinami, boiska do piłki plażowej, ale także pięknie zagospodarowany ogród zoologiczny. 
  W drugim tygodniu zajęć pojechaliśmy naszym "wesołym autokarem" do Chorzowskiego Parku Zoologicznego, w którym mogliśmy do woli obserwować faunę i florę a także "poznać bliżej" dinozaury.
  Już tradycyjnie zakończenie zajęć miało miejsce w Pizzerii  „777”, gdzie do woli dzieci częstowały się smaczną  pizzą sponsorowaną przez właścicielkę lokalu. Za poczęstunek serdecznie dziękujemy Pani Izie Kowalskiej.

czerwiec

 • Zielona Szkoła w Łebie
   Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. To co wyróżnia ją od wielu nadmorskich miejscowości to jej specyficzny klimat i szerokie piaszczyste plaże z bezustannie usypywanymi wydmami. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Pomiędzy jeziorem Łebskim a morzem znajdują się wydmy ruchome, zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Wydmy ruchome wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Uczniowie klasy III mieli okazje zobaczyć to na własne oczy dzięki dwutygodniowemu pobytowi na Zielonej Szkole. Uczniowie prócz pięknej pogody i piaszczystej plaży mieli okazję zwiedzić Gdańsk oraz Gdynię. Płynąć statkiem po jeziorze Łebskim, wspiąć się na wydmy. Uczestniczyli również w wycieczce do Sea Parku oraz Dino Parku. A co tam się działo to zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


 

 • Wyniki klasyfikacji rocznej :
  I. Najlepsi uczniowie w roku szk. 2017/2018 :
  kl. I :   Emilia Kwaśny, Tomasz Burzyński, Błażej Rusin
  kl. III: Magdalena Muszalik, Kaja Śliwińska, Julia Szuler
  Uczniowie kl. I i III otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
  kl. IV :   Julia Zok , Dominik Wochnik
  kl. V:     Kacper Rusin,  Julia Moric
  kl. VI :  Magdalena Biegańska
  kl. VII:  Szymon Matysik, Jakub Matysik, Maja Hyrsz |
  Zgodnie z przepisami oświatowymi i statutem szkoły ( w kl. IV- VII średnia ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie) uczniowie otrzymują świadectwo z wyróżnieniem, tzw. świadectwo z paskiem i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
  II. Paweł Wilczek, uczeń kl. V otrzymał dyplom  za wzorową (100%) frekwencję na zajęciach  w roku szk. 2017/18

  III.
  Zgodnie ze statutem szkoły – dyplom i nagrody książkowe za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie na wniosek nauczyciela- bibliotekarza otrzymały:
  uczennica kl. I - Emilia Kwaśny, która  przeczytała 51 książek oraz Julia Zok, uczennica kl. IV - 20 książek.

 • Noc Orłów
  W związku z obchodami stulecia niepodległości w Szkole Podstawowej w Bargłówce wieczorem 22 czerwca 2018 roku rozpoczęła się Noc Orłów. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV - VII oraz nauczyciele. Przed oficjalnym rozpoczęciem przy  szkolnym boisku powstało pole namiotowe. Pierwszym punktem programu były leśne podchody, których celem było dotarcie do tzw. Orłów, czyli miejsca zbiórki powstańców śląskich. Po powrocie na szkolne boisko rozpalono ognisko, przy którym uczestnicy grzali się do świtu. Uczniowie klasy VII zaprezentowali przygotowane przez siebie slajdy, jeden z elementów projektu "Droga do wolności" - "Od I wojny światowej do powstania Solidarności". Następnie wszyscy radośnie odśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Podczas tej chłodnej nocy czerwcowej dzięki licznych atrakcjom było naprawdę gorąco. Odbył się m. in.  konkurs pt "100 sławnych Polaków", grano w szmaciankę, toczono obręcze kół rowerowych. Uczestnicy jedli pajdy chleba ze smalcem i  małosolnym ogórkiem oraz kiełbaski pieczone  przy ognisku. Gwarno przy nim było do sobotniego poranka  23 czerwca.

 • Żegnaj szkoło   - witajcie wakacje
  Tradycją naszej szkoły stało się uroczyste kończenie roku szkolnego i witanie wakacji. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Sylwia Langer, która powitała społeczność szkolną oraz przybyłych rodziców. Po powitaniu klasa czwarta wystąpiła w scence humorystycznej dotyczącej życia szkolnego.  Po części artystycznej  Pani Dyrektor wręczyła  wyróżnionym uczniom świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce i 100 procentową frekwencję. Uczniowie klasy czwartej otrzymali swoje pierwsze prawo jazdy - kartę rowerową. Po akademii w sali gimnastycznej, odbyło się wręczenie świadectw przez wychowawców w klasach, uczniowie zaś dziękowali swoim wychowawcom za całoroczny trud wręczając im kwiaty. Uroczystość zakończyła się mszą świętą odprawioną przez Księdza Proboszcza. Uroczystość przebiegała w szczególnie  wzruszającej i podniosłej atmosferze, gdyż Ksiądz Proboszcz obchodził  jubileusz - 25 lecie święceń kapłańskich i z tej okazji Pani Dyrektor w imieniu nauczycieli, rodziców i uczniów złożyła mu gratulacje oraz wręczyła piękny bukiet kwiatów.

 • WARSZTATY „BEZPIECZNE WAKACJE” 
  Jest wiele interesujących zabaw dla dzieci. Niektóre rozwijają pamięć, koordynację ruchową, poczucie rytmu czy też słuch. Wszystkie takie aktywności pomagają dziecku dojrzewać i powodują, że staje się coraz mądrzejszym człowiekiem. Są jednak i takie aktywności, które nie tylko angażują wiele zmysłów i rozwijają intelekt – dzięki niektórym zabawom, dzieci mogą również nauczyć się jak pomóc nie tylko sobie, ale także innym potrzebującym i dowiedzieć się, że udzielenie pomocy nie jest wcale takie straszne i trudne.
  Warsztaty "Bezpieczne wakacje" to zajęcia o rozbudowanej tematyce z zakresu Pierwszej Pomocy. Podczas trzech godzin warsztatów- dzieci spotkają się z Ratownikiem Medycznym z którym przypomną sobie numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy. Dzieci nauczą się również postępowania z osobą nieprzytomną- układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z defibrylatorem AED. Uczestnicy tego rodzaju warsztatów zostaną przeszkoleni również z zasad postępowania z różnego rodzaju ranami oraz złamaniami. Zajęcia są  podzielone na dwie części- wykład w formie prezentacji multimedialnej oraz ćwiczenia przy użyciu specjalistycznych fantomów dostosowanych do wieku uczestników.

  Podczas zajęć 120 minutowych  również omawiamy tematykę zagrożeń, które występują podczas letnich wakacji. Analogicznie jak podczas zajęć 1h, powiemy między innymi o zasadach bezpiecznej kąpieli, odpowiednim wyborze miejsca do zabaw w wodzie, jak bezpiecznie wybrać się na wycieczkę w góry/lasy czy też jak sprawić aby uprawianie sportu nie skończyło się urazem.
  EDUMED JOANNA STAROSTA
 • Najlepsi siatkarze w gminie
  11.06. br. nasza drużyna siatkarzy wygrała Gminny Turniej Rzucanki Siatkarskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kozłowie. W turnieju uczestniczyły wszystkie szkoły podstawowe z naszej gminy. Nasza drużyna, składająca się z chłopców klasy VII - Kuby Matysika, Szymona Matysika, Ryśka Podsiadły, Tomka Salberta, Mateusza Leśniewskiego i Rafała Prykana wygrała wszystkie turniejowe spotkania. Gratulacje dla drużyny i Pana Grzegorza Czarnego (nauczyciela wf) za przygotowanie do zawodów.

 • Z dziką przyrodą i jej mieszkańcami za pan brat.
  6 czerwca uczniowie kl IV  oraz chętni z klas: I, V i VI pojechali na wycieczkę do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Mogli tam z bliska przyjrzeć się jeleniom, sarnom, danielom, muflonom, dzikom i kozom. Największą atrakcją wycieczki była sokolarnia,  gdzie sokolnicy opowiadali i prezentowali loty ptaków drapieżnych. Ponadto  miło spędzili czas w kompleksie rekreacyjno – wypoczynkowym. Wycieczka stworzyła uczniom okazję do nauki poza ławą szkolną – poznania i obserwacji dzikiej przyrody wraz z jej mieszkańcami w naturalnym środowisku.

 • Dzień Europejski w Bargłówce
  Od 14 lat jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej. Wszyscy w mniejszym bądź większym stopniu korzystamy z jej dobrodziejstw. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy jak funkcjonuje Unia Europejska? Czy znamy jej historię? Wiemy, które państwa współtworzą Unię? Kto jest autorem hymnu? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce w ramach obchodu dnia Unii Europejskiej. Zmagania uczniów klas IV- VII oceniało jury, które podkreśliło wysoki poziom wiedzy zaprezentowany przez uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiadać  na pytania dotyczące historii i państw UE. Impreza miała formę quizu i odbywała się przy obecności uczniów i nauczycieli. Największą wiedzą pochwalili  się Kacper Rusin kl. V, Julia Kowalska kl. V
   i  Tomasz Kałuża kl. VII.
  Sabina Scholz Michalik

 

maj 

 • "Zakręć się dla Dawida"
  W ostatnim czasie pojawiło się w naszej szkole hasło: „Zakręć się dla Dawida”. Liczy się ilość – im więcej plastikowych korków, zakrętek, nakrętek tym lepiej. Zadaliśmy sobie pytanie „Czy akcja zbierania zakrętek może komuś pomóc? Czy ktoś po prostu nas wkręca? Przekonaliśmy się o tym sami, że jest pewien chłopak o imieniu Dawid i bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Dawid choruje na zespół Westa czyli na padaczkę lekoodporną. Ma szansę na samodzielność, ale do tego potrzebne mu są drogie leki i kosztowna rehabilitacja. Włączając w akcję uczniów, rodziców i nauczycieli mogliśmy się odrobinę wesprzeć rodziców Dawida, a przy okazji pomóc przyrodzie. Wszystkim rodzicom, uczniów i mieszkańcom dziękujemy za zaangażowanie i liczmy nas was w przyszłym roku szkolnym.

 

 •  " Moje pierwsze prawo jazdy"
  Już od najmłodszych lat dziecko powinno rozumieć, że prowadzenie pojazdu to nie tylko przyjemność ale czynność, która wymaga  rozsądku, poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla zdrowia i życia samego siebie i innych ludzi.
  W maju uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej w Bargłówce uzyskali uprawnienia do kierowania rowerem, bowiem przez rok szkolny 2017/18 pozyskiwali wiedzę i umiejętności praktyczne na zajęciach techniki. W trakcie lekcji stosowano zróżnicowane  metody i pomoce dydaktyczne, które   sprzyjały samodzielnemu  myśleniu uczniów i tworzeniu " mody" na bezpieczne i kulturalne zachowanie w ruchu drogowym. Majowe " egzaminy" praktyczne i teoretyczne przy współpracy z Komisariatem I Policji w Gliwicach  potwierdziły, że uczniowie  posiadają świadomość konieczności przestrzegania zasad przepisów ruchu drogowego, współdziałania, wzajemnej pomocy, szanowania i respektowania praw innych uczestników ruchu. Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi.
  Za fachową pomoc i współpracę  Dyrekcja Szkoły składa podziękowania panom policjantom:
  Tomaszowi Kutta i Grzegorzowi Olszewskiemu.
  Sylwia Langer

 

 • ,,CUDOWNYCH  RODZICÓW MAM…''
  Pod takim hasłem przebiegała uroczystość w Szkole Podstawowej w Bargłówce z okazji Dnia Mamy i Taty. 25 maja 2018 r. uczniowie klasy 1i 3 przygotowali dla swoich  rodziców wiele niespodzianek. Rodzice mogli zobaczyć pełen humoru program artystyczny w wykonaniu małych i zdolnych artystów ,przeplatany miłością i chwilami wzruszeń. Rodzice zatańczyli ze swoimi pociechami walczyka, skosztowali słodkiego poczęstunku oraz otrzymali najlepsze życzenia i oryginalne upominki od swoich dzieci.Na koniec uroczystości został przeprowadzony konkurs ,w którym brały udział mamusie - ucierały kogel-mogel oraz tatusiowie , którzy ubijali pianę z białek. Biorąc pod uwagę zaangażowanie rodziców, ich determinację oraz to, że walka była wyrównana, komisja postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom dyplomy :
  Tytuł Najlepszej Mamuśki w ucieraniu kogla - mogla otrzymały Panie : A. Muszalik, E.Goldman,  R. Jonda, A. Śliwińska, U. Doleżych, B. Sendor, E. Dyka.
  Tytuł Najlepszego Tatuśka  w ubijaniu piany otrzymali Panowie:
  K. Muszalik, G. Goldman, M. Jonda , F. Hahnel, K. Wojtke, A.Bucher.
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania: dzieciom za talent, K. Rusin za pomoc w organizacji dyplomów, a rodzicom za zaangażowanie, odwagę i poczucie humoru.
  Małgorzata Malinowska - Idasiak

 

 • XXII MIEJSKI KONKURS PRZYRODNICZO –  ,,ZIELONE PODCHODY”
  Dnia 21.05.2018r uczennice klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Bargłówce wzięły udział w XXII Konkursie Przyrodniczo – Ekologicznym ,,Zielone Podchody” ,które odbyły się w leśniczówce w Smolnicy. Cały konkurs odbywał się na łonie natury, uczniowie wraz z leśniczym wędrowali lasem, zdobywali wiedzę z zakresu przyrody, ekologii, mieli okazję zobaczyć i posłuchać informacji na temat oczyszczali ścieków. Na koniec uzupełniali karty obserwacji, które były punktowane. Nasze uczennice zdobyły II miejsce . Gratulujemy!

 

 • MISTRZ KLAWIATURY 2018
  W dniu 23 maja 2018r. odbył się Gminny Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Klawiatury 2018” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Bargłówce. O miano Mistrza Klawiatury  ubiegało się sześciu uczniów klas VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie, Sośnicowicach i Bargłówki. Celem konkursu było kształcenie umiejętności posługiwania się klawiaturą jako podstawowym urządzeniem komunikacji z komputerem oraz kształtowanie nawyku bezwzrokowego pisania dziesięcioma palcami. Zadaniem uczestników konkursu było przepisanie trzech tekstów w programie Mistrz Klawiatury II. Liczył się średni czas pisania, za popełnione błędy uczestnik był karany trzema dodatkowymi sekundami za każdy błąd. Komisja konkursowa w składzie:
  Barbara Belska, Wioletta Łabiak, Ewa Giedrys - Krysa i Bogumiła Pawliczek wyłonili laureatów którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
  „Mistrzem Klawiatury 2018” został Martin Wrzecion ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Drugie miejsce zajęła Amelia Śliwowska ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Trzecie miejsce zajął Szymon Matysik ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce.

 • Muttertag
  W sobotę 19 maja mieliśmy okazję gościć na „Muttertagu” zorganizowanym przez DFK w Bargłówce. Podczas imprezy zaprezentowaliśmy program artystyczny: wierze, piosenki i życzenia w języku niemieckim. Szczególnymi oklaskami cieszyły się sketche przygotowane w j. śląskim.
  Dziękujemy DFK w Bargłówce za zaproszenie i liczymy na dalszą owocną współpracę.

 

 • Mistrzostwa Gminy w Czwórboju Lekkoatletycznym

 • Recytujemy po angielsku
  18 maja odbył się Gminny Konkurs Recytatorski z języka angielskiego. W konkursie wzięły udział:
  A. Doleżych, J. Zok, J. Kowalska i M. Hyrsz.  Zdobyliśmy wyróżnienie, które otrzymała  Maja.
  Gratulujemy serdecznie !

 

 

kwiecień

 • Patriotyczne przedpołudnie w naszej szkole
  Sześć dni przed Świętem Narodowym Trzeciego Maja,  czyli 26 kwietnia 2018 r.  odbyły się  w naszej szkole dwie uroczystości
  o charakterze patriotycznym.
   Najpierw w wykonaniu uczniów klasy VII i uczennicy kl. IV odbyła się akademia, która była inscenizacją lekcji historii.  Podczas przedstawienia młodzi aktorzy tłumaczyli publiczności, czym jest ustawa zasadnicza, przypomniano, kiedy i w jakich okolicznościach uwalono pierwszą polska konstytucję, jakie były jej założenia i jakie zmiany miała wprowadzić w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz kto obecnie stoi na straży Konstytucji RP.
   W drugiej części spotkania odbył się Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny, którego uczestnikami byli uczniowie klasy I i III. Pozornie proste pytania dotyczyły najczęściej powtarzanych błędów językowych. Mistrzynią okazała się być ucz. klasy I Wiktoria.
   Całość imprezy przygotowała polonistka Alicja Walus, przy pomocy muzyka Marcina Kubali i plastyczki Anny Halder.

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  23 kwietnia obchodziliśmy Święto miłośników literatutry czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W ramach akcji  „Cała Polska czyta dzieciom” biblioteka zorganizowała dla uczniów kl. I- III konkurs czytelniczy pt.” Mistrz Pięknego Czytania”. Uczestnicy czytali wybrany przez siebie fragment tekstu. Podczas czytania jury oceniało : płynność, wyrazistość, intonację i poprawność czytanego tekstu. Mistrzami okazały się Emilia Kwaśny i Natalia Cieślok.
  Kolejną atrakcją w tym dniu był konkurs pt. „ Nie daj plamy”. Jego celem było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania. Uczniowie przygotowując się do rywalizacji konkursowych przeglądali biblioteczne słowniki bądź spisywali przysłowia znane domownikom
   Do udziału w konkursie zostały zaproszeni uczniowie z klas IV-VII.  Każda klasa reprezentowana była przez trzech przedstawicieli.  Zadania konkursowe były tak opracowane, aby móc sprawdzić różny zakres wiedzy uczniów.  Uczestnicy musieli wykazać się znajomością treści podanych przysłów oraz ich rozumieniem.
  Dziękujemy Miejsko- Gminnej Bibliotece w Sośnicowicach za pomoc i zaangażowanie.

 

 • Spotkania z Ekologią w ramach Dnia Ziemi 2018
  21 kwietnia 2018r. na terenie szkoły oraz pobliskich terenów leśnych społeczność szkoły z przedstawicielami rodziców uczestniczyła w licznych zajęciach związanych z ekologią i aktywnością fizyczną. Grupa ponad 60 osób w bardzo miłej atmosferze spędziło sobotnie przedpołudnie, którego zamysłem była edukacja łącząca teorię z praktyką przy pewnej dozie dobrego humoru. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć prezentacji na tematy związane z geografią, turystyką i ekologią, poprzeplatane konkursami w postaci: kalamburów (zwierzęta chronione w Polsce), pytań testowych (dotyczących zagrożeń środowiskowych) oraz plastycznego (piękne krajobrazy Ziemi). Uczestnicy w nagrodę otrzymali pamiątkowe wklejki -JESTEM EKO! oraz słodkie upominki. W drugiej części obchodów Dnia Ziemi biorący udział podzieleni zostali na  grupy: rowerową i pieszą  z kijkami do nordic walkingu. W trakcie rajdu wyznaczonych było w terenie 8 punktów oznaczonych na mapach, przy każdym z nich znajdowała się litera niezbędna do hasła będącego kluczem całej zabawy, czyli "EKOLOGIA".
  Po zakończonych zmaganiach z orientacji terenowej wszyscy uczestnicy udali się na wspólny zasłużony posiłek. Głównymi organizatorami był Krzysztof Zawadzki i Grzegorz Czarny, którym asystowali Dariusz Łabaj i ks. Józef Sklorz.

   

 • Gminny konkurs ,,Gwary Śląskiej''
  18 kwietnia 2018r. odbył się  Gminny Konkurs ,,Gwary Śląskiej'' organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Naszą Izbę Tradycji pod patronatem Burmistrza Sośnicowic.
  W konkursie udział wzięli również przedstawiciele naszej szkoły, którzy wyłonieni zostali w eliminacjach szkolnych. Wśród uczestników I kategorii do lat 7 wziął udział Krzysztof Doleżych, zaś  II kategoria  od 7 - 13 lat   była nieco liczniej reprezentowana przez Jakuba Matysik, Julię Moric i Julię Zok .  Wszyscy uczestnicy  otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto każdy  otrzymał książkę dotyczącą gwary autorstwa  Marka Szołtyska. 
  Dariusz Łabaj

 • IX Spotkanie Śladami św. Jana Pawła II - "Papież Nauczyciel Patriotyzmu"
  W poniedziałek, 9 kwietnia wybrani uczniowie klasy piątej pojechali do DPS ,,Ostoja,, w Sośnicowicach na spotkanie poświęcone życiu Jana Pawła II. Poza nimi udział w spotkaniu wzięli uczniowie z kilku szkół naszej gminy oraz podopieczni DPS w Knurowie. Wszyscy zebrani przedstawili prace na temat ,,Dlaczego kocham moją ojczyznę”, a także wspólnie śpiewali piosenki religijne. Dostali do wykonania różne zadania, np. zrobienie różańca lub ułożenie puzzli z pięknymi krajobrazami. Przygotowano także mały poczęstunek. Na koniec spotkania zostały ogłoszone wyniki. Uczniowie  naszej szkoły zajęli 6 miejsce.
  autor: uczestniczka spotkania - Julia Kowalska klasa V


 

marzec

 • "Po śląsku godomy i wiosnę witomy"
  W tym roku tradycyjne topienie "Marzanny" poprzedził szkolny konkurs gwary śląskiej przygotowany przez nauczyciela historii Dariusza Łabaja. Chętni do "godania" uczniowie zaprezentowali fragment prozy w gwarze śląskiej. Ponadto mieli okazję wykazania się znajomością gwarowych zwrotów i słów.
  Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
  I miejsce - Jakub Matysik - klasa VII
  II miejsce - Julia Zok - klasa IV
  III miejsce - Julia Moric - klasa V
  Gratulujemy!
  Następnie w barwnym korowodzie udaliśmy się nad pobliski strumyk, aby pożegnać zimę i powitać nowa porę roku. Z okrzykami "Żegnaj zimo, witaj wiosno" wróciliśmy do szkoły.


 • Pożegnanie zimy - powitanie wiosny

 

 • Dzień Otwartych Drzwi
  Dnia 6 marca 2018r. nasza szkoła otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku szkolnym rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Sylwia Langer, która serdecznie przywitała gości, przedstawiła kadrę pedagogiczną i zaprosiła do zwiedzenia szkoły i udziału w licznych atrakcjach. Pierwszą z nich były gry i zabawy ruchowe z chustą animacyjną na sali gimnastycznej. Następnie dzieci spotkały się ze swoją przyszłą panią wychowawczynią, która opowiedziała im o nauce w klasie pierwszej, a także zaprosiła do nauki udzielania pierwszej pomocy na szkolnym fantomie. Równocześnie odbywały się warsztaty kulinarne
  "Tajniki farszu i ciasta pierogowego", których rezultatem były pyszne pierogi jakimi zajadali się zarówno dorośli jak i dzieci. Można było również spróbować swoich sił w rozgrywkach gier planszowych, szkolnej familiadzie oraz bawić się razem z "Klikiem" przy tablicy interaktywnej. W bibliotece szkolnej twarze dzieci zostały upodobnione do bohaterów książek, komiksów i filmów. Odważni chętni mogli napisać dyktando sprawdzające znajomość ortografii.
  Dziękujemy rodzicom i dzieciom za odwiedzenie naszej szkoły i czekamy na nich we wrześniu.

 

luty

 • Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci

  Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
  W ramach obchodów DBI 2018 uczniowie naszej szkoły przeszli szkolenia e – learningowe, wykonali prezentacje komputerowe oraz gazetkę na korytarzu szkolnym dotyczącą kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.. Również rodzice zostali przeszkoleni  na temat bezpiecznego surfowania w Internecie. Obchody zakończyliśmy 20 lutego apelem szkolnym, podczas którego podsumowaliśmy wiedzę na temat kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

 • EUROWEEK
  W dniach 12-16 lutego 9 uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami ze Szkoły Podstawowej z Sierakowic i Kozłowa wzięło udział w projekcie edukacyjnym Euroweek. Warsztaty miały miejsce w malowniczo położnej Kotlinie Kłodzkiej, a prowadzone były przez wolontariuszy z Indonezji, Indii, Urugwaju, Gruzji oraz wielu innych egzotycznych dla nas państw.  Program Euroweek jest międzynarodowym programem, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych u uczestników. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski. 
  Cywińska Anna

 

 • FERIE' 2018
  Zimowisko'2018 w naszej szkole  to tydzień zabawy, humoru i wielu atrakcji.
  Każdy dzień niósł ze sobą dobrą zabawę wśród uczestników, poczucie bezpieczeństwa,  świetne kontakty z rówieśnikami oraz nowe przygody. Pierwszy dzień to nauka pływania i doskonalenia  tej umiejętności  przez wielu uczestników na basenie ,,WODNIK'' w Paniówkach oraz zabawy w wodzie, gdzie powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia i tunel wodny. Następnie  wizyta w kinie ,, CINEMA CITY'' w Gliwicach . Filmy ,, Paddington  i  ,,Cudowny chłopak'' dostarczyły dzieciom niezapomnianych wzruszeń oraz mądrych rad. Zapewne wiele dzieci z nich skorzysta. Na zakończenie odwiedziliśmy Mc Donald.Kolejny dzień był  pełen atrakcyjnych  zabaw ruchowych w ,, FIGLORAJU'', gdzie dzieciaki dały upust  swojej dużej aktywności , a na torach starsi pokazali  precyzję w zbijaniu kręgli. Wszystkie atrakcje można spotkać w Rybniku. Następny, połączony był ze zwiedzaniem RADIOSTACJI GLIWICKIEJ oraz udziałem dzieci w warsztatach ,, W ŚWIECIE GOTÓW'', ,, SKARBY GOTÓW'' w Willi Caro. Nie mogło zabraknąć w ,,tłusty czwartek'' - pączków, którymi zajadały się dzieciaki , popijając herbatką z cytrynką. Ostatni  dzień upłynął dla smakoszy pizzy, w Restauracji
   ,, 777'' w Knurowie. Popijając soczki miło wspominaliśmy miniony tydzień.
  Dziękujemy Pani Izie Kowalskiej za przepyszną pizzę oraz Wychowawcom za profesjonalną opiekę.
  Opiekę sprawowali:  M. Malinowska- Idasiak , Marcin Kubala, Monika Kubala, Dorota Wróblewska, Martyna Piszkała.
  autor: Małgorzata Malinowska -Idasiak

styczeń

 • Bal przebierańców
  W środę 24 stycznia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w wielką salę  balową. Uczniowie hasali i pląsali w rytmie żywiołowej muzyki, a także brali udział w licznych konkursach. Były między innymi wybory na najciekawszy strój klasowy, a także wybory królowej i króla balu. Zostali nimi  Kaja Śliwińska i Tomasz Wojtke. Nad całością czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani   Sabina Scholz – Michalik i pani Marta Dzwonek. Wspólne zabawy i tańce dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Na następny bal czekamy za rok!

 • Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem

  Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie ferii 23.01.2018r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawiciela policji, pana asp. sztab. Grzegorza Olszewskiego. Funkcjonariusz przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pan policjant przypomniał uczniom o noszeniu odblasków. Przekazaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomogła utrwalić prezentacja multimedialna, która zobrazowała uczniom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich podczas wypoczynku zimowego. 

 • SUPER UCZNIOWIE
  19.01. 2018 r. zgodnie z Statutem Szkoły, za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie w I semestrze - Rada Pedagogiczna wyróżniła następujących uczniów :
   kl. I :    Tomasz Burzyński, Emilia Kwaśny
   kl. IV:   Amelia Doleżych ( 4,92), Dominik Wochnik ( 4,92 ), Julia Zok ( 4,92 ),
  kl. V :  Julia  Kowalska (4,92), Julia Moric (4,92), Kacper Rusin (4,92),Paweł Wilczek (4,81 ),
  kl. VI:   Jakub Matysik (4,8).

  Zgodnie z Statutem Szkoły  na wniosek wychowawców za 100% frekwencję na zajęciach w I semestrze  – Rada Pedagogiczna  wyróżniła:
  kl. IV :  Julia Zok,
  kl. V  :  Paweł Wilczek

 

grudzień

 • Wieczór Wigilijny w Szkole Podstawowej w Bargłówce
  Spotkanie opłatkowe w naszej szkole przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach rodziców z dziećmi, sołtysów z Bargłówki i Trach oraz mieszkańców starszych i samotnych.
  Licznie zgromadzeni mieli sposobność  obejrzeć nowatorskie,  pod względem treści i efektów wizualnych ,,Jasełka'' w wykonaniu uczniów klasy piątej i szóstej, gdzie pomysłodawcą i reżyserem  przedstawienia był Krzysztof Zawadzki. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim, szczególnie w czasie śpiewania kolęd i pastorałek.Ten cudowny wieczór połączony był z Jarmarkiem  Bożonarodzeniowym, gdzie obecni   zakupili przepiękne prace dzieci, rodziców i  nauczycieli oraz kosztowali pyszne ciasta.Zebrane fundusze przeznaczone są na przyjemności  dzieci naszej szkoły.Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację naszego spotkania, za obecność , milutką atmosferę i  talent: manualny, aktorski i kulinarny.
  Małgorzata  Malinowska - Idasiak - koordynator uroczystości.

                                                                               

 • Warto pomagać !!!
  We wrześniu  w Szkole Podstawowej w Bargłówce powstało „Szkolne Koło Wolontariatu”. Głównym celem  jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Wolontariat rozwija zainteresowania uczniów, umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie pomagać innym.Uczniowie chętnie biorą udział w akcjach prowadzonych na terenie szkoły i poza nią. Od początku roku szkolnego zorganizowaliśmy :
  *    zajęcia edukacji czytelniczej dla przedszkolaków;
  § 
  apel  pt.: „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. W ramach akcji zbieraliśmy karmę dla zwierząt Gliwickiego Schroniska;
  § 
   pomoc koleżeńską;
  § 
  wsparcie organizacyjne na uroczystościach szkolnych i wywiadówkach np. powitanie gości, oprowadzenie po szkole, przygotowanie prezentacji , folderów, ulotek i informatorów;
  § 
  zajęcia integracyjne z " Ostoją" w Sośnicowicach pt. " Sprawni Inaczej";
  § 
  zbiórkę nakrętek „ Zakręć się dla Dawida”;
  § 
  paczki świąteczne  dla naszych kolegów i koleżanek z  Domu Dziecka w Gliwicach;§  porządkowanie terenu wokół Pomnika  Poległych Mieszkańców Bargłówki w I Wojnie Światowej;
  * Szkolne kółko " Maitri” zajmuje się " adopcją  na odległość dzieci z Afryki". Poprzez symboliczne zbiórki pieniężne dajemy szansę na poprawę warunków życia i dostęp do nauki afrykańskiej dziewczynce;
  *   na szkolne Jasełka zaprosiliśmy osoby samotne z Bargłówki.
  Słowami św. Jana Pawła II można podsumować te kilka miesięcy działalności :”Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi”.
  Sabina Scholz - Michalik

 

 •  Szkoła  w Bargłówce realizuje " Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"
  W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa w Bargłówce jako jedyna w gminie  realizuje ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. ”Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa i  podkreślanie roli książki w życiu człowieka.
  Realizując projekt  zorganizowano wydarzenia promujące czytelnictwo  z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli m. in. :

       
  pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki;
      
  czytanie baśni i opowiadań dla przedszkolaków z Bargłówki;
      „ Wieczór z książką ”podczas którego odbyła się  prezentacja nowości książkowych oraz czytanie fragmentów książek przez rodziców i uczniów jako propagowanie wspólnego spędzania wolnego czasu;
   
  aktywny udział rodziców i nauczycieli w programie pt."Cała Polska czyta Dzieciom.

 • W ramach innowacji pedagogicznej RODZIC W SZKOLE ,,Warsztaty od Mamy i Taty'', lekcję ozdób świątecznych z masy solnej w klasie 1 poprowadziła Pani Justyna Rusin, mama Błażeja. Doradztwem i pomocą służyła Pani Anna Śliwińska. Dzieci ugniatały, formowały i ozdabiały z masy solnej bałwanki, choinki, serduszka, misiaczki , które przekażą dla zaproszonych gości na spotkaniu opłatkowym, jako DAR MAŁYCH SERDUSZEK .
  Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

 

 • Wyjątkowy dzień
  6-go grudnia zapanował u nas szczególny klimat, gdyż - zgodnie z tradycją – gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się paczki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście Mikołaj. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.

 

listopad

 •  Dzieje Gliwic i wizyta w Domu Dziecka
  30.11. 2017r. klasa VII wraz z wychowawczynią Panią Danutą Paśnik i nauczycielem geografii Grzegorzem Czarnym uczestniczyła w wyjeździe do Gliwic.
  Na początku wycieczki uczniowie udali się na Wydział Geologii Politechniki Śląskiej, gdzie brali udział w lekcji muzealnej, podczas której poznali tajniki galowego umundurowania górniczego, dzieje geologiczne Gliwic i okolic oraz zapoznali się z różnorodnością minerałów i skał, jakie można oglądać w Muzeum Geologii Złóż.
  Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzali muzeum znajdujące się na terenie Zamku Piastowskiego, gdzie zapoznani zostali z dziejami historycznymi okolic Gliwic. Zobaczyli jak wyglądał wystrój dawnych śląskich mieszkań, tradycyjne stroje i znaleziska archeologiczne znajdowane w okolicy. W zasobach tych największe wrażenie zrobił szkielet mamuta oraz znaleziska z Bargłówki (Burgoneta- hełm z XVI w.).
  Kulminacyjna częścią wyjazdu była jednak wizyta w Domu Dziecka numer III w Gliwicach, gdzie uczniowie przekazali swoim rówieśnikom paczki mikołajkowe zawierające różnego rodzaju słodycze. Spotkanie miało na celu integrację oraz uwrażliwianie na los i potrzeby innych. Wychowankowie Domu Dziecka oraz ich opiekunowie dziękując za wizytę i prezenty wyrazili szczerą ochotę podtrzymywania tradycji mikołajkowej w przyszłym roku. Serdeczne podziękowania dla współuczestniczących w wyjeździe rodzicach, mamie: Tomka Salberta, Tomka Kałuży i Szymona Matysika za opiekę i zorganizowanie dojazdu.

 

 • W środę 29 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla uczniów klas IV – VII i młodszych swoich kolegów będących w świetlicy szkolnej.
  W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "balową salę wróżb". Dyskotekowe tańce, gry i zabawy przeplatano konkursami i wróżbami. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, ustawiał buty w kierunku drzwi odkrywał  kubki, czy losował klucze. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
  Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
  Dziękujemy pani Marcie Dzwonek i pani Sabinie Scholz – Michalik opiekunkom Samorządu Uczniowskiego za pomoc w  zorganizowaniu tego andrzejkowego popołudnia.

 • 12.11.2017r w hali sportowej im. Huberta Wagnera w Pyskowicach odbyły się XVIII Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Gliwickiego w tenisie stołowym. Nasza szkołę , jak również miejscowość, reprezentowali Julia Moric i Kacper Rusin- uczniowie V klasy.Julia, ze względu na swój rocznik 2007, walczyła w grupie żaczek gdzie zdobyła WICEMISTRZOSTWO POWIATU. Dwa pojedynki wygrała gładko 3:0 , co pozwoliła jej dotrzeć do finału. W grze finałowej musiała jednak uznać lepszą formę przeciwniczki ale do domu wróciła z srebrnym medalem mistrzostw, pamiątkowym dyplomem oraz  z zapałem do dalszej pracy na treningach. Kacper w kategorii młodzik dzięki swojemu doświadczeniu i walce uplasował się na pierwszym miejscu podium, czyli zdobył MISTRZOSTWO POWIATU. Kacper otrzymał pamiątkowy puchar, medal i dyplom. Nagrody i satysfakcja zachęcają do dalszej pracy i poświęceń  na treningach. Organizatorem XVIII Indywidualnych Mistrzostw Powiatu Gliwickiego był Powiat Gliwicki we współpracy z Samorządem Miasta Pyskowice oraz UKS „FENIKS” Pyskowice.
  Naszej WICEMISTRZYNI I MISTRZOWI GRATULUJEMY !!!
  Zapraszamy wszystkich chętnych na treningi tenisa stołowego, które odbywać się będą  w naszej szkole we wtorki od 15:30.
  autor: J. Rusin

 

 • 14 listopada 2017 r. uczniowie pierwszej klasy mieli okazje być uczestnikami niecodziennej lekcji języka polskiego. Rolę nauczyciela dowodzącego grupą rodziców, przyjęła pani Roksana Cieślok, mama Nadii. Tematem przewodnim lekcji były wiersze polskiego poety  Jana Brzechwy. Błażej Rusin razem z mamą Justyna przedstawili wiersz pt. „Kwoka”, której dzieci zarzuciły brak gościnności i dobrego wychowania. Kacper Foit z mama Bernadetą pięknie wyrecytowali wiersz pt.„Kłamczucha”. Nasze pierwszaki zgodziły się , że „kłamstwo ma krótkie nogi” i może wyrządzić krzywdę innym. Filip Śliwiński z mama Anią w humorystycznej scence zaprezentowali wiersz pt. „Leń”. Koledzy  koleżanki Filipa wiedzą już , że „praca popłaca”. Emilia Kwaśny z mamą Małgosią w różowych sukienkach przedstawiły wiersz „Samochwała”. Dzieciaki doszły do wspólnego wniosku, że lepiej kogoś chwalić niż samemu się przechwalać.  Na koniec podzieleni na cztery grupy, nasze dzielne pierwszaki udzieliły rad wychowawczych bohaterom wierszy Jana Brzechwy. Bardzo dziękujemy mamom za trud włożony w przygotowanie tej niesamowitej lekcji. Uczniowie ocenili pracę mam na „ 6”.
  autor: J. Rusin

 

 • Bezpieczny Internet – szkolenie dla rodziców
  Współczesny świat wymaga od dorastających dzieci i młodzieży znajomości nowych technologii. Dzieci chłoną wszelkie nowinki technologiczne, jednak najważniejszym i najczęściej używanym narzędziem pozostanie Internet. Internet jest kopalnią wiedzy, miejscem rozrywki i kontaktu z przyjaciółmi, placem zabaw. Niestety, wykorzystywany nieostrożnie może okazać się destrukcyjnym przyjacielem. W związku z tym w naszej szkole podczas spotkania 14 listopada zostało zorganizowane szkolenie dla rodziców, którego głównym celem była profilaktyka cyberprzestępczości (pedofilia on-line, nękanie rówieśników złośliwymi i krzywdzącymi wpisami w serwisach społecznościowych i forach dyskusyjnych) oraz zapobieganie uzależnieniom. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za aktywne uczestnictwo w szkoleniu.

 

 • Dzień Niepodległości
  8 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Bargłówce miał miejsce uroczysty apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku przypadła 99 rocznica tego wydarzenia,  a w przyszłym roku będziemy obchodzić szczególną datę - 100 lat jak żyjemy w Niepodległej Polsce. W uroczystości  brała udział cała społeczność szkolna. Uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami przygotowywali symbole narodowe. Klasy starsze własnoręcznie wykonały kotyliony o barwach narodowych.  Wybrani przedstawiciele klas III - VII brali udział w części artystycznej odgrywając scenki lub recytując wiersze o tematyce patriotycznej. Na szczególną uwagę zasługuje moment, w którym odbywa się dialog pomiędzy wnuczkiem a dziadkiem. Wnuczek pyta dziadka  z ciekawości, dlaczego do takiej sytuacji doszło, że Polska przez 123 lata była pod zaborami a później odzyskała Niepodległość.  Dziadek musiał się trochę natrudzić, żeby wytłumaczyć te zawiłe losy naszego kraju. Nie brakowało również pieśni patriotycznych, które chętnie były śpiewane przez wszystkich uczestników. Na uwagę zasługuje przygotowana dekoracja sali i stroje wykonawców. W ostatniej części został przeprowadzony mini quiz podsumowujący wiadomości historyczne tego okresu.  Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor dziękując wszystkim za przygotowanie tej uroczystości.

październik

 • Jesienne spotkanie integracyjne
  Dnia 25 października 2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział goście z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach.
  Po uroczystym przywitaniu uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali krótki program artystycznym pt. „Cztery Żywioły”.   W związku z udziałem klasy trzeciej w Programie Ogólnopolskim  ,,Zdrowo jem, więcej wiem” została przeprowadzona lekcja pokazowa wraz z quizem, po której  odbyła się degustacja owoców i warzyw promująca zdrowe odżywianie.  W dalszej części spotkania uczniowie klasy pierwszej i trzeciej razem z gośćmi przygotowywali jesienne kompozycje z darów lasu przyniesionych przez młodszych kolegów i koleżanki. Na zakończenie spotkania, które przebiegało w niezwykle milej atmosferze wszyscy zostali poczęstowani przepysznym ciastem przygotowanym przez mamy naszych uczniów.

 • Magiczny poranek
  20 października naszą szkołę odwiedził iluzjonista Mario. Wszyscy z zapartym tchem œśledzili jego sztuczki, a wybrani uczniowie mogli na chwilę wcielić się w rolę asystentów pana Mario i przy użyciu magicznego zaklęcia: "Czary mary, hokus pokus, a psik!" mogli wyczarować jakiśœ przedmiot lub spowodować jego zniknięcie. Było bardzo miło i wesoło. Mamy nadzieję, że pan magik wkrótce znów zawita w naszej szkole.

 • Dnia 13 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak co roku uczniowie złożyli swoim nauczycielom życzenia i podziękowania za przekazaną wiedzę. Później odbyła się przygotowana przez Samorząd Uczniowski gala wręczenia nauczycielskich Oskarów – uczniowie nominowali swoich nauczycieli w filmowych kategoriach. A oto zwycięzcy:

  ·         aktor pierwszoplanowy – ks. proboszcz Józef Sklorz

  ·         aktorka drugoplanowa – p. Marta Matuszewska, p. Ewa Śnieżek, p. Ewa Szombera

  ·         najlepszy scenariusz – p. Danuta Paśnik-Rybińska

  ·         efekty dźwiękowe – p. Marcin Kubala

  ·         animacja – p. Alicja Walus-Wspaniały

  ·         scenografia – p. Anna Halder

  ·         reżyseria – p. Krzysztof Zawadzki

  ·         debiut roku – p. Grzegorz Czarny

  ·         aktorka komediowa – p. Sabina Scholz-Michalik

  ·         montaż – p. Bogusława Pawliczek

  ·         efekty specjalne – p. Małgorzata Malinowska-Idasiak

  ·         film krótkometrażowy – p. Dariusz Łabaj

  ·         aktorka dramatyczna – p. Anna Gold Cywińska

  ·         całokształt twórczości – p. Ewa Giedrys-Krysa

  ·         Oskar honorowy – p. Dyrektor Sylwia Langer.

 • Pasowanie na „Rycerza” Pierwszej Klasy
  1
  2 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Bargłówce, odbyło się nietypowe, bo w baśniowej scenerii pasowanie na „Rycerza” Pierwszej Klasy. Czternastu uczniów przywdzianych w stroje krasnoludków po pomyślnym wykonaniu trzech prób – zagadek dotyczących książek, odpowiadaniu w języku chińskim oraz teście sprawnościowym, przyjęło z ręki Królowej – pani Dyrektor Sylwii Langer, Rycerskie Pasowanie na Ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali birety, stając się tym samym pełnoprawnymi „rycerzami” szkoły. Wydarzeniu towarzyszyła Czarownica – wychowawczyni, pani Małgorzata Malinowska - Idasiak (pomysłodawczyni przedsięwzięcia), rycerz oraz wróżki. Nie zabrakło przedstawiciela Gminy Sośnicowice, reprezentowanym przez pana Dyrektora Grzegorz Klyszcza, który inaugurację zwieńczył hojnymi prezentami. Na widowni zasiedli nauczyciele, pozostali uczniowie oraz rodzice, którzy dołożyli wszelkich starań, by ten dzień obfitował w przeróżne pyszności. Szczególne podziękowania należą się panu Burmistrzowi Marcinowi Stronczek, jego przedstawicielowi – panu Grzegorzowi Klyszcz, którzy uatrakcyjnili ten dzień przepięknymi upominkami.
  autor: Roksana Cieślok

 

 • Poznajemy tajemnice kosmosu
  10 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Bargłówce wybrali się na wycieczkę do niesamowitego Planetarium w Chorzowie. Sama sala, na której lektor prowadził zajęcia na temat gwiazdozbiorów oraz słońca wywarła na nas spore wrażenie. Dowiedzieliśmy się, że dzięki specjalnemu urządzeniu o nazwie planetarium jest możliwość przekazywania obrazów na całą salę. Samą nazwę tego miejsca zawdzięczamy właśnie temu przyrządowi. Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, uczniowie poznali wygląd różnych gwiazdozbiorów oraz nauczyli się je rozróżniać, a także dowiedzieli się jak bardzo zmienia się kierunek i umiejscowienie słońca podczas różnych pór roku, biorąc pod uwagę godzinę oraz kierunek. Astronomiczne wiadomości niezmiernie nas zaciekawiły i bardzo nam się podobały. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
  autor: Maja Hyrsz klasa VII

 • Turniej pomiędzy kropelkami deszczu
  Mimo niesprzyjającej pogody w dniu 05.10.br został rozegrany turniej „Rzucanki siatkarskiej” o puchar naszej szkoły. Drużyny do zawodów wystawili rodzice, uczniowie i nauczyciele. Pierwszy mecz rozegrali rodzice i  uczniowie. Po wyrównanej walce  uczniowie wygrali w setach 1:2. Kolejne spotkanie rozegrali rodzice z nauczycielami. Mecz  zakończył się wynikiem 1:2 na korzyść nauczycieli.
   O puchar szkoły ostatecznie walczyli uczniowie i nauczyciele. Po dwu setowym meczu zwycięzcami zostali i puchar otrzymali nauczyciele. Dyrektor szkoły, Pani Sylwia Langer, wręczając puchary, podziękowała wszystkim uczestnikom zawodów; rodzicom za udział w zawodach mimo nieprzychylnej aury pogodowej, uczniom za bardzo dobra grę, mimo, że byli najmłodszymi uczestnikami
  i nauczycielom. Rodzice (zwycięzcy ubiegłorocznego turnieju) zapowiedzieli rewanż w przyszłym roku.

 • 02.10.2017 – DZIEŃ CHŁOPAKA
  Dnia 2 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji „Dnia Chłopaka”. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wsparte przez żeńską część klasy VI złożyły chłopcom przekorne, ale bardzo serdeczne życzenia oraz wręczyły słodkie upominki. Ponadto zadbały o to, aby chłopcy wyglądali tego dnia wyjątkowo i elegancko i obdarowały ich własnoręcznie przygotowanymi imiennymi krawatami.

wrzesień

 • 25.09.2017 – Wybory do Samorządu Uczniowskiego
  Dnia 25 września br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wyboru reprezentantów swojej społeczności. Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego już  na kilka dni przed głosowaniem przygotowali plakaty prezentujące ich wizję pracy Samorządu oraz pomysły na wydarzenia, jakie chcieliby w szkole zorganizować. W głosowaniu wzięły udział wszystkie klasy, frekwencja dopisała. Po przeliczeniu wszystkich, prawidłowo wypełnionych kart skład Samorządu przedstawia się następująco: 

  Przewodnicząca - Maja Hyrsz - klasa VII
  Zastępca - Julia Moric - klasa V
  Skarbnik - Julia Kowalska klasa V


 

 • Bezpieczny tydzień
  Dbając o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo uczniów w dniach 18 – 22 września zorganizowany został w naszej szkole „Bezpieczny Tydzień”. Do realizacji zostały zaplanowane działania zarówno dydaktyczne jak i wychowawcze, mające na celu budowanie poczucia bezpieczeństwa uczniów na drodze, w domu i szkole. We wtorek podczas apelu uczniowie obejrzeli film z serii „Klub bezpiecznego Puchatka”. Po filmie odbyła się pogadanka  na temat „Co robić, aby być bezpiecznym?”.W czwartek odbył się próbny alarm ewakuacyjny i największa atrakcja tygodnia - wóz strażacki , który przyjechał do naszej szkoły. Panowie Strażacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci, ale także przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a uczniowie mieli możliwość zobaczenia wozu strażackiego od wewnątrz.


 • Witaj Szkoło!
  4 września 2017r. rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Powitaliśmy uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły pierwszy raz - pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją zostali obdarowani słodkimi upominkami - rogami obfitości, które zostały im wręczone przez Panią dyrektor i wychowawczynię klasy pierwszej Małgorzatę Malinowską - Idasiak.  Po akademii uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, a następnie w szkole została odprawiona polowa msza święta podczas, której zostały poświęcone tornistry pierwszoklasistów.

>

 Powrót na górę strony