Rok szkolny 2015/2016

Lipiec

 • Wakacyjne przygody półkolonii w Szkole Podstawowej w Bargłówce
   
  Od 4 do 15 lipca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bargłówce  zorganizowano ciekawe i atrakcyjne zajęcia w ramach akcji " Lato na wsi 2016" dla naszych  wspaniałych i bardzo grzecznych dzieci. Przez trzy dni  zajęcia odbywały się na krytej pływalni „ Delfin" w Gliwicach.W pierwszym tygodniu dzieci pojechały na wycieczkę do Śląskiego ZOO w Chorzowie.
  W kolejnym dniu  grupa „starszaków” rozwijała  sprawności bowlingowe, a młodsi uczestnicy  udali się do " Figloraju". Odbyliśmy także bardzo przyjemny spacer po rybnickim "centrum Kopernika" nad rzeką Nacyną, w którym dzieci mogły robić własne eksperymenty naukowe i świetnie się bawić.Tradycyjnie już, zawitaliśmy na cały dzień do westernowego miasteczka " Twinpigs" w Żorach. Oczywiście w naszym programie nie mogło zabraknąć wizyty w gliwickim "Cinema City".W przedostatni, niestety deszczowy dzień, pojechaliśmy do bardzo atrakcyjnej dla dzieci sali zabaw w Zbrosławicach.Zakończenie zajęć miało natomiast miejsce w zaprzyjaźnionej  Pizzerii  „777”. Za poczęstunek dziękujemy serdecznie Pani Izie Kowalskiej.
  Z żalem żegnamy naszą półkolonię, a za dofinansowanie wypoczynku letniego bardzo dziękujemy KRPA przy Urzędzie Miasta Sośnicowice.Opiekę nad dziećmi sprawowali: Sylwia Langer, Dorota Wróblewska, Małgorzata Malinowska- Idasiak, Martyna Piszkała i Marcin Kubala.

   

 

Czerwiec

 • Super Uczniowie 2016
  Zgodnie z przepisami oświatowymi i statutem szkoły ( średnia ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie) świadectwa z wyróżnieniem i tytuł " Super Ucznia 2016" otrzymali :
  kl. I    :  Magdalena Muszalik, Kaja Śliwińska
  kl. II  :  Amelia Doleżych, Julia Zok, Dominik Wochnik
  Kl. III: Kacper Rusin, Paweł Wilczek , Julia Moric i Julia Kowalska
  kl. IV:  Zuzanna Czerwińska  ( śr. ocen 5,3)
  kl. V  : Szymon Matysik ( śr. ocen 5,0), Jakub Matysik (4,9 ), Tomasz Kałuża(4,75 ), Ryszard Podsiadło ( 4,8 )
  Kl. VI: Magdalena  Niemieczek (5,3 średnia ocen),  M. Moric (5,5 średnia ocen),Gut Radosław (5,2 średnia ocen ), Dominik Wilczek (4,9), Kamil Przybilla (4,8)
  Zgodnie ze statutem szkoły Rada Pedagogiczna postanowiła nagrodzić  uczniów dyplomami za wzorową ( 100%) frekwencję. Są to: Julia Moric kl. III i Adam Niemieczek kl. III oraz  Weronika Łukomska kl. IV
  Zgodnie ze statutem szkoły – dyplom i nagrody książkowe za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie otrzymali następujący uczniowie:Wiktoria Białobok kl. III - 34 książki ,Jakub Matysik  kl. V - 13 książek

 

 • Z wizytą u Warsa i Sawy.
  25 czerwca uczniowie klasy V i VI wyjechali wczesnym rankiem autokarem na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Około godziny 11 ukazały się im wysokie wieżowce miasta, które wywołały u niektórych głośne okrzyki zachwytu. Swoje pierwsze kroki skierowali do sal obrad Sejmu i Senatu. Tam pani przewodniczka objaśniła im jak wygląda praca w tych instytucjach oraz na podstawie makiety zapoznała z budynkami wchodzącymi w ich skład. Następnie udali się do hostelu, aby się rozpakować i trochę odetchnąć przed dalszym zwiedzaniem stolicy. Późnym popołudniem udali się do Pałacu Kultury skąd z ostatniego piętra podziwiali panoramę miasta. Drugi dzień rozpoczęli od spaceru po Parku Łazienkowskim i przejeździe gondolą. Następnie zwiedzili Prehistoryczne Oceanarium mieszczące się na Stadionie Narodowym oraz sam stadion. Później poszli na Stare Miasto i nad Wisłę, gdzie podziwiali piękne fontanny. Wczesnym popołudniem, pełni niezapomnianych wrażeń i trochę zmęczeni, powrócili do swoich domów.
  Dziękujemy pani Dyrektor Sylwii Langer za zorganizowanie wycieczki oraz Radzie Sołeckiej Bargłówki i Trach  za jej sponsorowanie.

 

 • Żegnaj szkoło!
  Tradycją naszej szkoły stało się uroczyste kończenie roku szkolnego i żegnanie klasy szóstej. Szóstoklasiści przedstawili scenkę kabaretową dotyczącą ewolucji wychowania od czasów kamienia łupanego poprzez czasy nowożytne aż po czasy przyszłe. Były też muzyczne dedykacje dla wychowawcy  Krzysztofa Zawadzkiego, kwiaty i podziękowania dla nauczycieli za sześcioletni trud włożony w wychowanie i nauczanie. Uczniowie klasy V tradycyjnie również zadedykowali swoim starszym kolegom wiersze, piosenki i symboliczne upominki. Następnie Pani Dyrektor wręczyła  wyróżnionym uczniom świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce i 100 procentową frekwencję oraz dyplomy uznania dla rodziców. Uroczystość przebiegała w szczególnie  wzruszającej i podniosłej atmosferze, gdyż żegnaliśmy również naszą ukochaną Panią Gabrielę Musioł - Zarębską. Panią Zarębską w imieniu nauczycieli i uczniów pożegnała Pani Dyrektor Sylwia Langer. Podziękowanie za długoletnią pracę pedagogiczną złożył także dyrektor ZEOZiK Pan Piotr Królicki oraz prezes oddziału ZNP w Sośnicowicach Michał Nowrot.

 

 • Wyjazd uczniów klasy III na zieloną szkołę do Władysławowa Chłapowa
  W dniach od 28.05.- 10.06.2016r. uczniowie przebywali w Ośrodku Kolonijnym „JAR”. Ośrodek położony był blisko morza. Z klifu roztaczał się przepiękny widok na Morze Bałtyckie. Uczniowie mieli okazję płynąć statkiem po Zatoce Gdańskiej, zobaczyć Starówkę Gdańską z Neptunem, pospacerować po molo sopockim, powitać Dar Młodzieży powracający z rejsu, zobaczyć olbrzymie stwory oceaniczne w OCEAN PARKU, wejść na najstarszą latarnię morską w Rozewiu, pospacerować Aleją Gwiazd Sportu w Cetniewie. Znad morza wróciliśmy opaleni, wypoczęci i pełni wrażeń.


 

 • V Gminne Szkolne Euro 2016 w Szkole Podstawowej w Bargłówce

  Już po raz V, 15 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bargłówce odbył się turniej piłki nożnej 5 osobowej „Szkolne EURO 2016”.  W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe z gminy Sośnicowice.  Zwycięzcą turnieju została drużyna  Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Kolejne miejsca zajęli: II - SP Bargłówka, III SP Kozłów i IV - SP Sierakowice. Gratulujemy drużynie z Sośnicowic. Wszystkie drużyny tradycyjnie otrzymały puchary i piłki, a zawodnicy zespołów,  które zajęły miejsce od I do III okolicznościowe medale. Puchary, medale i piłki zostały zakupione przez sponsorów, których na zawodach reprezentował Pan Robert Moric. W imieniu  Burmistrz Sośnicowic nagrody wręczali skarbnik gminy Pan Leszek Pietrasiński i dyrektor ZEOZiK Pan Piotr Królicki oraz dyrektor szkoły Pani Sylwia Langer. Pani Dyrektor  zapewniła wszystkim uczestnikom poczęstunek – kiełbaski z rożna i napoje. Wszystkim, sponsorom, Radzie Rodziców i Pani Dyrektor składamy podziękowanie za przygotowanie i wsparcie zawodów.

 • 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły zostali zaproszeni do Grill Wędzarni "Zero chemii" pani Kamili Groeger w Bargłówce. Tam zaserwowano nam kiełbaski prosto z grilla oraz zimne napoje. Następnie przeszliśmy na plac zabaw, aby  pobawić się  na zjeżdżalniach, karuzelach i huśtawkach na pobliskim placu zabaw. W czasie przerwy w zabawie zjedliśmy pyszne lody, a  Sołtysi Bargłówki i Trach obdarowali nas upominkami. Tak smakowicie i wesoło spędziliśmy nasze Święto. Dziękujemy Radzie Sołeckiej Trach, Bargłówki i Radzie Rodziców za zorganizowanie nam tego dnia.

Maj

 • "Dziś dla Ciebie mamo świeci słońce złote..."
  Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Zaproszone do naszej szkoły  Mamy mogły podziwiać swoje pociechy, w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej. Zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością i ujmującą prostotą laurki z życzeniami były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie. Po części artystycznej zarówno Mamy jak i wszyscy uczniowie mieli okazję zjeść po kawałku pysznego ciasta. Dziękujemy Mamom za przybycie i przygotowanie słodkiego poczęstunku. Jak przebiegała uroczystość można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • Kulinarne podróże po Europie -
  Odbyliśmy podczas Dnia Europejskiego 19 maja 2016r. Każda klasa w ramach konkursu przyrządzała tradycyjną potrawę charakterystyczną dla danego państwa europejskiego. Następnie obejrzeliśmy scenkę teatralną o dwóch turystkach  podróżujących po Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech. Odwiedzały one restauracje, gdzie serwowano im typowe dla danego państwa śniadanie, obiad i kolację. Podczas tego dnia gościliśmy także przedstawicielkę Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach, która wręczyła uczniom posiadającym oszczędności na książeczkach  SKO nagrody za systematyczne oszczędzanie. Wszyscy bawiliśmy się świetnie, było nie tylko smacznie, ale i wesoło!

 

 • Języki na podium
  W maju nasi uczniowie brali udział w dwóch konkursach języka niemieckiego.10 maja w Raciborzu odbył się Wojewódzki Konkurs  Języka Niemieckiego, na którym nasz uczeń Tomasz Kałuża  z kl. V zdobył III  miejsce. Kolejny  17 maja Mistrz Językowy , na którym Kacper Rusin i Julia Moric  z kl. III wywalczyli II miejsce. Zwycięzcom gratulujemy !!!

 • "Wygodali"  III miejsce
   20 maja w  Miejsko - Gminnej Bibliotece w Sośnicowicach odbył się Gminny Konkurs Gwary Śląskiej. W konkursie wzięło udział 20 solistów i duetów „godających po naszymu” z całej gminy. III miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa  zajęli Kacper Rusin i Julia Moric z klasy III, którzy opowiadali o śląskim weselu. Magdalena Kirchniawy i Marek Jarzina z klasyVI  przedstawili krótkie przestawienie opowiadające o śląskim chłopie. Wszystkim występującym gratulujemy odwagi i umiejętności posługiwania się gwarą śląską.

 • Wycieczka do ZOO w Opolu
  20 maja uczniowie klasy
  pierwszej, drugiej, czwartej, piątej oraz „chętni” z klasy szóstej pojechali na wycieczkę do ZOO w Opolu. Poznali tam i zobaczyli jak wyglądają i jak żyją zwierzęta z dalekich i bliższych krajów. Dużo hałasu zrobiły małpy. Wilk paradował przed nimi, kangury pilnowały swoją rodzinkę, a żyrafy przechadzały się dostojnie. Największe emocje wzbudziły jednak swoimi zabawami foki. Pogoda i humory dopisały. Na koniec wszyscy zjedli pyszne lody i zakupili pamiątkowe maskotki. Jak przebiegała wycieczka można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • VII Spotkania śladami św. Jana Pawła II
  Pod koniec kwietnia uczniowie szóstej klasy wzięli udział w VII Spotkaniach śladami św. Jana Pawła II. To kolejne ciekawe wydarzenie zorganizował Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach. Tematem wiodącym były Światowe Dni Młodzieży, które zapoczątkował Jan Paweł II oraz Rok Miłosierdzia. W spotkaniu uczestniczyli podopieczni z różnych ośrodków dla osób niepełnosprawnych w naszej okolicy oraz uczniowie: SP Sośnicowice, Gimnazjum w Sośnicowicach oraz z naszej szkoły. W zaciętej rywalizacji stanęliśmy na podium (podobnie jak w zeszłym roku) – zajęliśmy trzecie miejsce.

 

 • "MISTRZ KLAWIATURY 2016”       
  12 maja 2016r.
  odbył się Gminny Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Klawiatury 2016” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Bargłówce. O miano mistrza klawiatury  ubiegało się ośmiu uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie, Sierakowicach, Sośnicowicach i Bargłówki. Celem konkursu było kształcenie umiejętności posługiwania się klawiaturą jako podstawowym urządzeniem komunikacji z komputerem oraz kształtowanie nawyku bezwzrokowego pisania dziesięcioma palcami. Zadaniem uczestników było przepisanie dwóch tekstów w programie Mistrz Klawiatury II. Liczył się średni czas pisania, za popełnione błędy uczestnik był karany trzema dodatkowymi sekundami za każdy błąd. Komisja konkursowa w składzie:
  Barbara Belska, Gabriela Machnik, Bogumiła Pawliczek, Wiesław Wyrozumski,  Krzysztof Zawadzki  wyłoniła laureatów, którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
  „Mistrzem Klawiatury 2016” został Tomasz Matuszek ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Drugie miejsce zajęła Emilia Lukoszek ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Trzecie miejsce zajęła Maja Hyrsz ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce.
  Przebieg konkursu można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

   

 

 

Kwiecień

 • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
  29 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy szóstej naszej szkoły przypomnieli nam dlaczego czcimy dzień 3 Maja i z jakimi wydarzeniami ważnymi dla naszego kraju wiąże się ta data. Uświadomili, jak bliskie jest nam słowo „Ojczyzna” współcześnie. Po akademii odbył się  XII  Szkolny Konkurs Gwary Śląskiej - "Pogodomy po naszymu", którego zwycięzcą został Jakub Matysik z klasy V, drugie miejsce zajęła Magdalena Kirchniawy z klasy VI, trzecie Oliwia Drost z klasy VI.
  Akademię oraz konkurs przygotowała mgr Alicja Walus - Wspaniały, a o oprawę muzyczną zadbał mgr Marcin Kubala .

 • Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
  13 kwietnia w Gminnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Sośnicowicach zapanowała angielska atmosfera. Już po raz trzeci uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Bargłówki, Sośnicowic, Kozłowa i Sierakowic spotkali się na III Gminnym Festiwalu Kultury Krajów Anglojęzycznych. W ramach Festiwalu rozegrane zostały dwie konkurencje: Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych, w którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z naszej szkoły zdobywając pierwsze miejsce: Magdalena Niemieczek oraz Mateusz Moric z kl. VI oraz Konkurs piosenki anglojęzycznej, gdzie trzecie miejsce zajęła Magdalena Kirchniawy
  z kl. VI
  wykonując piosenkę „Big World” Emilii. Serdecznie im gratulujemy!

 • 11 kwietnia  uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu  z policjantami w ramach akcji pt. „ Niebieski Parasol”. Tematem spotkania był problem przestępstw metodą  „na wnuczka”, kradzieże, włamania oraz bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmroku  i  podczas  przechodzenia przez jezdnię.  Wszyscy uczestnicy spotkania obdarowani zostali opaskami odblaskowymi oraz ulotkami na temat  bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujemy Miejsko - Gminnej Bibliotece w Sośnicowicach za zaproszenie.

                                                                                                                                         

Marzec

 • PROCEDURY REKRUTACJI DO KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BARGŁÓWCE w roku szkolnym 2016/2017.

 • WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SZKOŁY

 • Dbamy o zdrowie i witamy wiosnę!
  W tym roku tradycyjne topienie "Marzanny" poprzedził  konkurs na zdrowy posiłek. W klasach pojawili się "kucharze" przyrządzający sałatki owocowo - warzywne, pyszne surówki, pięknie udekorowane kanapki, szaszłyki owocowo - warzywne oraz koktajle mleczno - owocowe. Potrawy zostały ocenione pod względem dekoracyjnym i zdrowotnym przez komisję konkursową  w składzie: pani Beaty Urbanek i pana Marcina Kubali. Następnie w barwnym korowodzie udaliśmy się nad pobliski strumyk, aby pożegnać zimę  i powitać nową porę roku. Z okrzykami "Żegnaj zimo, witaj wiosno" wróciliśmy do szkoły. 

 

 • "Wszystko jest możliwe"
  Udowodnił nam to swoją graficzną pracą komputerową Tomasz Kałuża zostając laureatem III Powiatowego Konkursu Grafiki komputerowej. Zajął on drugie miejsce w kategorii uczniów klas V. Gratulujemy!

 • Lekcja udzielania pierwszej pomocy.
  10 marca odwiedził naszą szkołę ratownik medyczny Pan Robert Moric. Zademonstrował on i objaśnił wszystkim uczniom jak przebiega łańcuch przeżycia. Dzięki jego wskazówkom przekonaliśmy się, że nawet dzieci mogą uratować życie dorosłemu człowiekowi. Dziękujemy!
  Również 10 marca odbył się kolejny próbny alarm ewakuacyjny. Wszyscy znajdujący się w budynku szkolnym bardzo sprawnie go opuścili i ustawili się na boisku szkolnym. Mamy nadzieję, że zawsze będzie to tylko próbny alarm ewakuacyjny.

 

 • "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka"
  W ramach tego programu 8 marca odbyły się w naszej szkole  zajęcia mające na celu przedstawienie dzieciom zasad korzystania z urządzeń elektrycznych i bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń elektrycznych. W trakcie zajęć uczniowie rozmawiali z prowadzącą, zadawali pytania, dyskutowali i obejrzeli filmy na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz jak należy zachować się w sytuacjach grożących porażeniem prądem. Na koniec zajęć prowadząca przeprowadziła konkurs sprawdzający co  uczniowie zapamiętali z spotkania i rozdała  materiały dydaktyczne. Dziękujemy!

 

 • Sobota w szkole
  Zgodnie ze szkolną tradycją w sobotę 5 marca odbył się "dzień otwarty". Uczniowie wraz z nauczycielami dla zaproszonych rodziców i pozostałych gości przygotowali liczne atrakcje. Najmłodsi uczestnicy spotkania wzięli udział w zajęciach doskonalących naukę czytania i "bawili się" przy tablicy interaktywnej. Poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze biorąc udział w teatrzyku przygotowanym przez uczniów klasy trzeciej. Następnie na sali gimnastycznej wzięli udział w zajęciach ruchowych. W bibliotece szkolnej twarze dzieci zostały upodobnione do bohaterów książek, komiksów i filmów. Odważni chętni mogli napisać dyktando sprawdzające znajomość ortografii. Dla wszystkich przygotowany był słodki poczęstunek. Największą furorę zrobiła wata cukrowa. Zapraszamy za rok!

Luty

 • Aktywne i bezpieczne ferie w Szkole Podstawowej w Bargłówce
  Mimo deszczowej aury, 48 uczestników zimowiska, a czasem i 50  w Szkole Podstawowej w Bargłówce  bawiło się wyśmienicie korzystając z przygotowanych atrakcji. Przez dwa dni  zajęcia odbywały się na krytej pływalni  w Knurowie, gdzie do dyspozycji dzieci były dwa baseny,  jakuzy, zjeżdżalnia oraz gorąca atmosfera skoków do wody i zmagań pływackich. Poprzez ruch i zabawę młodsze dzieci rozwijały sprawność ruchową, zmysł równowagi i orientacji w Rybnickim Centrum Zabaw Dla Dzieci – „ Fugloraj”, natomiast starsi uczestnicy doskonalili technikę gry w „ bowling”  i ustanawiali nowe, życiowe rekordy. Tradycyjnie, dzieci odwiedziły uwielbianego przez nich „ Mac Donalda” i odbyły krótki spacer obserwując ogromne stada dzikich kaczek „ krzyżówek”  i gołębi pocztowych. Nie zabrakło także wrażeń podczas seansów filmowych : „ Gwiezdne Wojny” oraz „ Alwin i wiewiórki” w gliwickim Forum. Odbyły się również dwie wycieczki  do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Sośnicowicach, gdzie dzieci słuchały ciekawych  opowiadań  o bezpiecznych kontaktach ze zwierzętami a także  miały okazję zaprzyjaźnić się z „ Akirą” , kolorowymi rybkami  i „ Małym Księciem”. W ostatni dzień, po zajęciach na pływalni, wszyscy uczestnicy udali się do zaprzyjaźnionej pizzerii  na wyśmienitą pizzę, którą  sponsorowała Pani Iza Kowalska, właścicielka „777”w Knurowie. Serdecznie dziękujemy. Dzieci i ich rodzice bardzo dziękują  za dofinansowanie ferii zimowych   KRPA przy Urzędzie Miejskim w Sośnicowicach i  już z niecierpliwością czekają na kolejną, letnią przygodę. Opiekę nad dziećmi sprawowały: Sylwia Langer, Gabriela Musioł- Zarębska, Martyna Piszkała i Małgorzata Malinowska - Idasiak.

 • Lepszy Internet zależy od Ciebie"
  Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskich obchodów DBI 2016r. W ramach tych obchodów uczniowie wykonali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym, przygotowywali prezentacje i filmy dotyczące zasad bezpiecznego surfowania w Internecie. 9lutego z okazji DBI odbył się apel,  w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna.
  Na lekcjach zajęć komputerowych uczniowie zostali przeszkoleni na kursach e - learningowych "Bezpieczna przygoda z Internetem" oraz "3..2..1.. Internet! ". Życzymy wszystkim bezpiecznego surfowania w Internecie.

 

 • Bal przebierańców
  W piątek 5 lutego nasza sala gimnastyczna zamieniła się w wielką salę  balową. Uczniowie hasali i pląsali w rytmie żywiołowej muzyki, a także brali udział w licznych konkursach. Były między innymi wybory na najciekawszy strój klasowy, a także wybory królowej i króla balu. Zostali nimi  Natalia Kamińska i Szymon Matysik. Nad całością czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Beata Urbanek i pani Sabina Scholz – Michalik. Wspólne zabawy i tańce dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Na następny bal czekamy za rok!

 

 • Spotkanie z policjantem "Bezpieczne ferie"

  Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ferii 1.02.2016r. odbyło się kolejne spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z policjantem - młodszym aspirantem Tomaszem Kuttą.Pan policjant przestrzegł dzieci o  zagrożeniach czyhających na nich
  w trakcie ferii zimowych i powiedział też jak ich unikać. Omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał  przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Ostrzegł przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Na końcu spotkania  życzył wszystkim, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo i bezpiecznie.


Grudzień

 • "Ponboczek w stajni idź go przygarnij"
  To słowa kolędy, śpiewanej przez uczniów podczas  jasełek, które w tym roku były w gwarze śląskiej. Po inscenizacji Bożego Narodzenia  odbyło się wspólne kolędowanie: rodziców, nauczycieli, uczniów i przybyłych gości: sołtysa Bargłówki Lucyny Tischbierek, dyrektora ZEOZ i K Stefana Machnika oraz sołtysa Trach Henryka Goldmana. Do śpiewanych kolęd przygrywali: Pani Monika i Pan Marcin - nauczyciel muzyki. Mogliśmy także wysłuchać kolęd zagranych przez naszych kolegów: Stanisława Podsiadło i  Magdaleny Niemieczek. Bożonarodzeniowe spotkanie zakończyły świąteczne życzenia.

 • Kacper Rusin (uczeń klasy III)  wygrał  zawody tenisa stołowego (chłopcy) szkół podstawowych gminy Sośnicowice, które odbyły się 16 grudnia br. Szkołę reprezentowali Kacper Rusin i Szymon Kała (kl. VI). Drużynowo nasi chłopcy zajęli  II miejsce. Gratulujemy uczniom jak i ich trenerce Ani Rusin, która na co dzień opiekuje się zawodnikami.

 • Przedsmak Świąt
  Można było odczuć w czasie  jarmarku 5 grudnia w naszej szkole. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor i zaprosiła na występy artystyczne starszych i młodszych uczniów. Po występach wspólnie śpiewaliśmy pastorałki i kolędy przy akompaniamencie Pani Moniki - flet i pana od muzyki Marcina Kubali - keyboard. Następnie uczestnicy jarmarku udali się na korytarz szkolny, gdzie mogli  nabyć  ozdoby świąteczne i  posmakować świątecznych wypieków oraz takich specjałów jak domowy chleb ze smalcem i kiszone  ogórki. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a szczególnie Sołtysom Trach i Bargłówki, którzy na jarmark przybyli z mikołajkowymi prezentami  dla każdego ucznia. Dziękujemy także rodzicom za pomoc w przygotowaniu jarmarku.

Listopad

 • Wizyta św. Mikołaja
  Zgodnie z tradycją do naszej szkoły także zawitał Święty. Został przywitany wierszem i piosenką. Wszyscy z pewną niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Nikt nie został pominięty, Święty pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że  Mikołaj trafił z podarunkami.
  Mamy nadzieję, że na nie zasłużyliśmy. Sprawił również, że w  szkole zapanowała miła, przedświąteczna atmosfera. Dziękujemy!

 • Dyskoteka andrzejkowa
  Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Jest ona wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są raczej z przymrużeniem oka. W tym roku andrzejkowe wróżby były połączone z dyskoteką szkolną dla kl. IV-VI. Wszyscy zebrani uczniowie mieli również okazję wziąć udział w napisaniu najdłuższego listu do Świętego Mikołaja. Organizatorami tej imprezy byli opiekunowie samorządu uczniowskiego p. Beata Urbanek oraz p. Sabina Scholz Michalik.

 

 • WITAMY NA NASZYCH BLOGACH
  Szkoła Podstawowa w Bargłówce wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym swoich uczniów postanowiła połączyć chęć  młodzieży do zaistnienia w sieci z możliwością prowadzenia bloga w języku niemieckim pt.”DEUCHTCHE NACHRICHTEN” http://www.deutschenachrichten.esy.es/i języku angielskim pt.” ENGLISH NEWS” http://www.englishvlognews.pe.hu. Jest to innowacyjna forma kształcenia w naszej szkole. Polega ona  na redagowaniu i publikowaniu materiałów związanych z życiem szkoły, jak również dzielenie się  ciekawostkami językowymi. Istotne w tym całym przedsięwzięciu  jest zachowywanie poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej. Nauczyciel pełni funkcję mentora, doradcy i koordynatora wszelkich działań uczniowskich.

   Dzięki tym działaniom uczniowie będą mieli większą motywację do nauki języków i nabiorą pewności siebie. Dowiedzą się również, jak wyszukiwać potrzebne informacje w Internecie  i będą mogli wykorzystać tę umiejętność na innych lekcjach. Uczniowie przekonają się, że nauka języków poszerza horyzonty, jest ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, poznawania innych kultur i życia innych ludzi.     

                                                                                       

 • "Zajęcia wśród bibliotecznych regałów" - 19.11 2015r.
  Kolejną wizytę w Bibliotece w Sośnicowicach złożyli uczniowie klasy drugiej. Na wstępie zostali zaproszeni do stolików, gdzie czekało ich pierwsze zadanie - ułożenie wyrazów z sylabowych puzzli. Następnie  Pani Bibliotekarka objaśniła im w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co to jest sygnatura, jak uporządkowane są książki na bibliotecznych regałach. Po tym wstępie wszyscy mieli możliwość wybrać sobie z regału  książkę, która zwróciła ich uwagę i zaprezentować ją swoim kolegom. Nie obyło się bez upominku jakim była zakładka do książki, którą mogli sami pokolorować. Dziękujemy Bibliotece w Sośnicowicach za zaproszenie, które na pewno przyczyni się do tego, że odwiedzimy ją wkrótce jako jej  czytelnicy.

 

 • 18.11.2015 w Sierakowicach odbył się Turniej Koszykówki Chłopców o Mistrzostwo Szkół  Podstawowych Gminy Sośnicowice. Nasza reprezentacja zajęła I miejsce, zdobywając komplet punktów.

 • "Ojczyzna to dobro najwyższe"
  "Spotykamy się dziś z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki
  o wolność i symbol wiary". Od tych słów 13 listopada 2015 r. zaczęła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
  Uczniowie klasy VI z powagą godną chwili  zaprezentowani montaż poetycko - historyczno - muzyczny przygotowany przez A. Walus
   i M. Kubalę. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz rysu historycznego przybliżającego drogę naszej Ojczyzny do niepodległości. Na wyróżnienie zasługuje dekoracja, której integralną część stanowiły prace plastyczne ucz. kl. VI Lilianny Wojtke.

 • Niezapomniana lekcja
  5 listopada  uczniowie klasy I i III wyruszyli autobusem sieciowym do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Sośnicowicach. Tam wzięli udział w bardzo ciekawej  lekcji bibliotecznej. Dowiedzieli  się jak można zapisać się i wypożyczać książki oraz poznali ciekawe pozycje znajdujące  się w zbiorach bibliotecznych .
  Oczywiście z biblioteki nie można było  wyjść z pustymi rękoma, dlatego też wszyscy otrzymali zakładkę do książki, którą sami ozdobili. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

 • Czytam sobie czyli wieczór w książką!
  W ramach akcji  „Czytam sobie w bibliotece” biblioteka w Szkole Podstawowej w Bargłówce zorganizowała dla uczniów i ich rodziców 3 listopada  pierwsze spotkanie  z serii „Czytam sobie czyli wieczór z książką”. Ten wyjątkowy czas był okazją do budowania wspólnych więzi podczas czytania ulubionych bajek, bajeczek i wierszyków. Wszyscy  świetnie się bawili również podczas bajkowych kalamburów, gdzie rodzice wykazali się dużą kreatywnością i poczuciem humoru, a dzieci wyobraźnią i spostrzegawczością. Nie do najprostszych należał quiz z lektur. Mimo to  wszyscy przybyli odpowiadali na pytania śpiewająco. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie w bibliotece.

 

 • "Ucieczka Smoków"
  To tytuł przedstawienia teatru cieni, które obejrzeli rodzice 3 listopada w naszej szkole w wykonaniu uczniów klasy drugiej. Dzieci samodzielnie wykonały sylwetki postaci a następnie rozpoczęły się próby niełatwej umiejętności zaprezentowania jej na scenie w postaci cienia. Cały ten trud bardzo się opłacił, gdyż rodzice nagrodzili występ "małych aktorów" gromkimi brawami.


 

 

Październik

 • "Serce dla przyjaciela "
  Dnia 27.10.2015 uczniowie klasy I i III SP Bargłówka gościli uczennice SS w Pyskowicach na zajęciach integracyjnych. Zajęcia rozpoczęliśmy wspólną zabawą "Podajmy sobie ręce". Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, a potem wspólne wykonali  pracę plastyczną "Serce dla przyjaciela". Nasze spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem - ciastem upieczonym  przez nasze kochane mamusie. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia kierujemy do naszych miłych gości oraz mam, które zawsze chętnie z nami współpracują i nigdy nie odmówią pomocy. 

 • Drugi Jesienny Rajd  Nordic Walking
  Ponad 40 osób wzięło udział w jesiennym Rajdzie Nordic Walking, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Bargłówce. W sobotę 24.10 br. przy pięknej jesiennej pogodzie, uczestnicy rajdu wyruszyli ze szkoły do Zielonej Klasy, znajdującej się w pobliskim lesie. Do przejścia było ok. 5 km według mapy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. Na mecie czekała gorąca herbata i ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski.

 • 27 października 2015r. gościliśmy w naszej szkole Teatr z Gorlic. Uczniowie zobaczyli adaptację dobrzej znanej im bajki „Czerwony Kapturek”. Była to muzyczna opowieść o dziewczynce, która lubiła chodzić własnymi ścieżkami. Po drodze do domku chorej babci spotkała wilka, który sprytnie podpytuje Kapturka, dokąd idzie. Rozśpiewana dziewczynka w końcu dotarła do chatki Babci, ale kogo tam zastała, każdy z widzów już wiedział. Mimo znajomości bajki, dzieciom towarzyszyły ogromne emocje podczas oglądania przedstawienia. Uczniowie, szczególnie młodsi, bardzo przeżywali przygody dziewczynki i okazywali radość z pozytywnego zakończenia opowieści.Po teatrzyku dzieci z zainteresowaniem oglądały kukiełki i dzieliły się swoimi wrażeniami. Na zakończenie spotkania wykonywane były pamiątkowe zdjęcia.

 • "Szansa dla Pikusia"
  21 października gościliśmy w szkole Panią Barbarę Malinowską wraz z psem Wegą, która jest dyrektorem Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach. Wszyscy uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji pt. "Zwierzęta ze schroniska przynoszą szczęście" oraz wysłuchania pogadanki. Pytań do Pani Barbary było bardzo dużo. Uczniowie zdeklarowali przeprowadzenie w szkole akcji zbierania suchej karmy, kocy, ubrań - wszystkiego, co może się przydać w schronisku. Całe spotkanie uwieczniła na zdjęciach Pani Izabela. Obu Paniom serdecznie dziękujemy.

 • Wycieczka do Muzeum Zamkowego w Pszczynie
  15.10.2015 r. klasy I, II, IV i V wzięły udział w wycieczce do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.  Uczniowie poznali historię zamku, w którym zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Zamek w Pszczynie należy do  nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Przewodnicy przybliżyli uczniom sylwetkę żony księcia Hansa Heinricha, słynną z urody Angielkę Marię Teresę Cornwallis – West, księżną von Pless, nazywaną Daisy. To dzięki niej zmodernizowano pszczyński pałac. Pomimo nieco kapryśnej aury udało się odbyć spacer po parku i zwiedzić pszczyński Rynek, na którym znajduje się ławeczka księżnej Daisy. Uwaga! Odlew pomnika-ławeczki został wykonany przez Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych, a więc powstał niedaleko miejscowości w której mieszkamy. Wycieczka wspaniale się udała, uczniowie wrócili do Bargłówki pełni wrażeń.

 • 14- X- 2015r. Dzień Edukacji Narodowej - Pasowanie na ucznia
  Zgodnie z tradycją naszej szkoły 14 października odbyło się Pasowanie na Ucznia, Świetlika i Czytelnika. Do szkoły przybyli znamienici goście: Burmistrz miasta Sośnicowice Marcin Stronczek i dyrektor ZEOZ i K Stefan Machnik, którzy wraz z gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami obejrzeli program artystyczny. Występy zostały ciepło przyjęte przez publiczność. Po uroczystym ślubowaniu pierwszoklasistów potwierdzonym podpisem - odciskiem palca w Księdze pamiątkowej szkoły, głównym bohaterom uroczystości wręczono dyplomy. Pierwszaki   zostały obdarowane  upominkami - woreczkami z logiem gminy Sośnicowice wypełnionymi przyborami szkolnymi -  przez Pana Burmistrza. Pod koniec uroczystości miłe słowa wraz z życzeniami skierował Burmistrz Marcin Stronczek i Dyrektor ZEOZ i K Stefan Machnik do nauczycieli i pracowników szkoły. Jak przebiegała uroczystość można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • 30.09.15 odbyły się zawody szkół podstawowych gminy Sośnicowice. Nasza reprezentacja, po dwóch zwycięstwach: ze szkołą w Sośnicowicach i w Sierakowicach oraz porażce ze szkołą w Kozłowie, zajęła II miejsce. Kamil Przybilla został najlepszym zawodnikiem zawodów.

 

 

Wrzesień

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO !!!
  Dnia 11.09.2015r przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. W głosowaniu wzięło udział 68 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów. Wszystkie glosy były ważne. Komisja wyborcza w składzie: Magdalena Kirchniawy, Natalia Śliwińska oraz Oliwia Drost czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielami nadzorującym przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Beata Urbanek i Sabina Scholz-Michalik.

  Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym: 1. Magdalena Niemieczek kl. VI– - PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU 2. Liliana Wojtke kl. VI – ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO 3. Mateusz Moric kl. VI – SKARBNIK 4.Szymon Matysik kl. V - SEKRETARZ Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! .

 • Pokaz węży egzotycznych
  W dniu 7- IX -2015r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja biologii na temat węży. Opiekunka węży zaprezentowała kilka gatunków tych zwierząt i opowiedziała o ich hodowli, życiu i zwyczajach. Każdy uczeń mógł dotknąć żywego węża i prawie wszyscy skorzystali z tej okazji. Okazało się, że węże są ciepłe w dotyku, a ich skóra nie jest tak bardzo sucha, jak podają książki przyrodnicze. Pokaz był niezwykle ciekawy, a uczniowie bardzo zainteresowali się tą tematyką, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do prowadzącej.

 • Witaj Szkoło!
  1 września 2015r. rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Powitaliśmy uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły pierwszy raz - pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją zostali obdarowani słodkimi upominkami - rogami obfitości, które zostały im wręczone przez Panią dyrektor i  Burmistrza miasta Sośnicowice Marcina Stronczka. Na  inauguracji roku szkolnego obecny był także dyrektor ZEOZ i K Stefan Machnik. Po akademii uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, a następnie w szkole została odprawiona polowa msza święta podczas, której zostały poświęcone tornistry pierwszoklasistów.