Rok szkolny 2018/2019

grudzień

 • Razem na święta dla wychowanków Domu Dziecka 3 w Gliwicach
  #RazemNaŚwięta

  Klasa 8 reprezentująca społeczność  Szkoły Podstawowej w Bargłówce kolejny raz udała się z prezentami do wychowanków Domu Dziecka 3 w Gliwicach. W tym roku głównym podarunkiem od naszych uczniów był bon  na kwotę 800 zł do sklepu Decathlon oraz dołączone do niego słodkości. Klasa 8 po wręczeniu paczek uczestniczyła w zajęciach integracyjnych, jakimi w tym roku były rozgrywki na piłkarzykach. W tym miejscu WIELKIE podziękowania dla wszystkich którzy wsparli tę akcję a w szczególności dla głównego organizatora p. Danuty Paśnik- Rybińskiej oraz rodziców uczniów klasy 8 za umożliwienie transportu i uczestnictwo w odwiedzinach. Dla Was wszystkich jest więc dyplom  pani Dyrektor Domu Dziecka.
  Grzegorz Czarny
   

       

 

 • Św. Mikołaj wśród nas
  „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
  Wszystkie dzieci na Niego czekają.
  Moc prezentów każdemu przyniesie,
  Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
  Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do Szkoły Podstawowej w Bargłówce.
  Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym uczniom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci.


 

 • ,, Ważny zawód...'' to tytuł konkursu plastycznego organizowanego w naszej szkole w klasie 1 i 2. Dzieci wraz ze swoją rodziną przedstawiły dowolną techniką różne, dla nich ważne i potrzebne zawody: policjant, strażak, nauczyciel, ratownik medyczny , fryzjer, piosenkarka, rolnik, opiekun zwierząt, kucharz, kierowca....Fantastyczne prace prezentowane i opisane przez dzieci, dały komisji konkursowej poważny dylemat w wyborze tych najlepszych, dlatego też postanowiono przyznać 4 pierwsze miejsca, 2 drugie, 2 trzecie i wyróżnić pozostałe prace:
  I miejsce :Aleksandra Milewska, Lena Szuler kl.1, Wojciech Goldman, Krzysztof Doleżych kl.2
  II miejsce/ Oskar Foit kl.1, Jan Kamiński k.2
  III miejsce /Wojciech Pleś kl.1, Tomasz Burzyński kl.2
  Wyróżnienia otrzymują : Paweł Pieczka, Jakub Pilarski, Maja Grychtolik, Zuzia Piotrowska, Emilia Kwaśny, Nadia Cieślok, Błażej Rusin, Kacper Foit, Filip Śliwiński, Wiktoria Sendor.
  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie, pomysłowość i estetykę wykonanych prac
  .
  Małgorzata Malinowska - Idasiak

listopad

 • Nadszedł czas na wróżby
  Andrzejki to święto, które zna każdy z nas. Jest to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również jest źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszej szkole zabawy andrzejkowe odbyły się 29 listopada. W godzinach popołudniowych uczniowie klas IV-VIII kultywowali tradycje andrzejkowe, wróżąc sobie z serca, butów, kubków czy kluczy. DJ Kuba i DJ Paweł zadbali, o to aby na imprezie nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Fotograf Rafał uwiecznił całą imprezę na zdjęciach. Największą popularnością cieszyła się w tym roku nasza „ Szkolna Fotobudka.

 

 • „Proszę Państwa oto miś…”
  W listopadowy czwartek wszystkie misie i inne pluszaki opuściły swoje przytulne pokoiki i przybyły wraz z uczniami do Szkoły Podstawowej w Bargłówce. Na korytarzach i w klasach zrobiło się kolorowo i misiowo bowiem pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Rodzice, uczniowie i nauczyciele czytali misiowe opowieści w ramach ogólnopolskiej akcji „ Cała Polska czyta Dzieciom”. W naszej „Misiowej Krainie” najmłodsi poznali historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta. Nie obyło się również bez wspólnych zabaw, tańców i śpiewów, do których zaprosiły: Marta „ Misiaczkowa" oraz Sabina " Pluszakowa".

 

 • " Dla Niepodległej w Szkole Podstawowej w Bargłówce"
  Marzenia Polaków o wolności spełniły się 11 listopada 1918 r. wraz z zakończeniem I wojny światowej.
  Teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury i języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
  Z okazji 100 lat niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęliśmy " Katechizmem polskiego dziecka" zaczynający się słowami - Kto ty jesteś ? Polak mały....
  Podczas uroczystości niespodziewanie pojawił się J. Piłsudski, który wypowiedział te oto słowa: " Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości  i nie ma prawa do przyszłości ". Nasze wspaniałe maluchy również  pochwaliły się swoimi zdolnościami plastycznymi, wykonując patriotyczny mural. W dniu 9 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wraz z 24 tys. polskich szkół i przedszkoli zaśpiewaliśmy " Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji " Rekord dla Niepodległej". Z kolei  na szkolnym podwórku posadziliśmy drzewko upamiętniające 100 - lecie odzyskania  niepodległości. 

 

 • 100 lat Polski Niepodległej
  7 listopada 2018r w Szkole Podstawowej w Bargłówce odbyła się uroczysta akademia związana ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowania do tej wyjątkowej uroczystości w szkole trwały od dłuższego czasu. Uczniowie klas IV - VIII odgrywali liczne scenki od okresu rozbiorów, aż do powrotu Polski na mapy po 123 latach niewoli zaborczej. Nie brakowało również  wierszy związanych z tym wydarzeniem, recytujących przez naszych uczniów.   Na szczególną uwagę zasługiwała wykonana dekoracja, a zwłaszcza plakat z cytatem Józefa Piłsudskiego i biało - czerwone ptaki.  Podczas akademii zostały odśpiewane liczne pieśni patriotyczne na czele z hymnem państwowym. Cała społeczność szkolna była ubrana na galowo i miała przypięte własnoręcznie wykonane kotyliony. Następnie zostały skrótowo opisane losy Naszej Ojczyzny. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim występującym za uczestnictwo, przygotowanie  i wykonane stroje.
  Następne takie wydarzenie będzie znowu za 100 lat.

 

 • "Uczymy się od najlepszych"
  Uczniowie klasy 8 uczestniczyli w meczu 9 kolejki Superligi Piłki Ręcznej, w której zmierzyły się drużyny Górnika Zabrze i Stali Mielec. 
  Wyjście na tego typu rozgrywki było kolejną (po Ekstraklasie Futsalu) możliwością bezpośredniego poznania przepisów i taktyki gry bardzo widowiskowej dyscypliny drużynowej.
  Miejscowa drużyna jest w tym sezonie w czołówce najwyższej klasy rozgrywek. Grają w niej reprezentanci Polski oraz innych państw.
  Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 35:26.Doping wypełnionej po brzegi hali w Zabrzu oraz postawa naszych kibiców została nagrodzona możliwością zrobienia sobie
  pamiątkowego zdjęcia z Czupurkiem (oficjalną maskotką drużyny Górnika). W tym miejscu Wielkie podziękowania dla taty Szymona i Gracjana za pomoc w zorganizowaniu transportu i za obecność na meczu.

 

październik

 • Pasowanie na Ucznia
  12 października odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Ucznia. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas pani Ewa Waliczek pełniąca obowiązki Burmistrza Sośnicowic. Uczniowie klasy I przenieśli wszystkich obecnych do Krainy Smerfów, gdzie pochwalili się swoją wiedzą i umiejętnościami. Słowami piosenki "Pięknie żyć" pokazali, co w życiu jest najistotniejsze. Dużym przeżyciem dla dzieci było uroczyste ślubowanie na flagę naszego kraju oraz pasowanie przez panią Dyrektor Sylwię Langer wielkim niebieskim ołówkiem na Ucznia Szkoły Podstawowej w Bargłówce. Ogromną niespodzianką były przygotowane dla pierwszoklasistów prezenty. Otrzymane tablety na pewno pomogą uczniom w przyswajaniu wiedzy i rozwijaniu kompetencji informatycznych. Wielkie ukłony w stronę wszystkich, którzy uświetnili to ważne dla uczniów wydarzenie!

 

     wrzesień

 • Dzień Chłopaka
  Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Samorząd uczniowski wraz opiekunami Martą Dzwonek i Sabiną Scholz Michalik  przygotował dla chłopców  z okazji ich święta niespodziankę  - zorganizowano ciekawe zabawy i konkursy. Chłopcy mieli do wykonania wiele zabawnych zadań m.in.: tor przeszkód, wypicie soku z cytryny czy ozdobienie krawatu. Wszyscy świetnie się bawili  przy muzyce disco. Na koniec chłopcy zostali  obdarowani pamiątkowymi koronami w kategoriach: Mister Odwagi, Mister Kreatywności, Mister Uśmiechu, Mister Sprawności oraz Mister Tańca.
  Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

 • 24.09. – 28.09.2018r. „Tydzień bezpieczeństwa”
  W tym czasie zorganizowano szereg działań związanych z bezpieczeństwem dziecka w szkole i poza nią. Na zajęciach wychowawcy omówili bezpieczne zachowania w szkole i poza nią. Podczas apelu, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą bezpieczeństwu. Przeprowadzono także próbny alarm ewakuacyjny.

 

 • Europejski Dzień Sportu i Sztafeta 100x100 z flagą w ramach ETS
  Społeczność szkolna  w Bargłówce  wraz z reprezentacją rodziców brała  udział w Szkolnym Dniu Sportu, który odbywał się w ramach imprez zgłoszonych do ETS w ramach Ogólnoeuropejskiego projektu " Be Active" pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnego otwarcia dokonała Pani Dyrektor Sylwia Langer rozpoczynając również Sztafetę z flagą 100x100 m z okazji 100- lecia niepodległości. Następnie kolejno uczniowie, przekazując sobie flagę  pokonywali powyższy dystans aż 202 razy (czyli wykonując ponad 100% planowanej trasy!!!). W biegu ponadto brali udział nauczyciele, rodzice, a także inni członkowie rodzin naszych dzieci. Tradycyjnie już głównym punktem programu były jednak mecze rzucanki siatkarskiej pomiędzy rodzicami, uczniami i nauczycielami. Triumfatorem tegorocznej, bardzo zaciętej rywalizacji zostali rodzice, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie, a nauczyciele jak przystało na gospodarzy zawodów, zajęli 3 miejsce. W trakcie wydarzenia organizatorzy wydzielili dodatkowe strefy aktywności (frisbee, kometka, piłka koszowa), uczniowie zadbali o oprawę muzyczną, a najmłodsze klasy urządziły strefę dopingu. Na zakończenie zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary oraz nagrodzono wszystkich uczestników. W imieniu organizatorów serdeczne podziękowanie za aktywny udział dla rodziców i uczniów oraz życzenia dalszej aktywności sportowej.

 • Szkoła Podstawowa w Bargłówce przy współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach 
  rozpoczyna  27 października 2018 r. realizację projektu pt.
  " Dwa- Dziecięca Wszechnica Architektury",
  który będzie realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 
   
  Projekt jest skierowany do uczniów kl. IV-VIII.
   
  Głównym celem projektu jest prowadzenie edukacji architektonicznej uczniów zgodnie z podstawą programową szkoły podstawowej.
  Każdy uczeń bierze udział w co najmniej jednym 3- miesięcznym cyklu zajęć:
  Cykl 1. 
  " Architektura w moim mieście, kraju, świecie; zajęcia odbędą się 27.10.2018 r., 17.11.2018 r.  i 24.11.2018 r. 
  " W poszukiwaniu skarbów architektury ziemi śląskiej " Czerwony Nikiszowiec- zielony Giszowiec - wycieczka 15.12.2018 r.
   
  Uczniowie mają zapewniony transport autokarem oraz posiłek w czasie zajęć.
  Zajęcia prowadzić będą pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej !

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w  projekcie.
  Regulamin uczestnictwa w projekcie

   

 • Flora i fauna morska w polskich górach?
  35 uczniów z klas 4-8 uczestniczyło w wyjeździe do Bielska-Białej. Po drodze na miejsce docelowe odwiedzili Muzeum flory i fauny morskiej w Jaworzu, gdzie mogli poznać podstawowe informacje oraz ciekawostki z życia organizmów wodnych. Ponadto zobaczyli film promujący Beskid Śląski dzięki któremu mogli zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego regionu. Brali tam również udział w mini konkursach z wiedzy geograficznej. Następnie uczestniczyli w godzinnej trasie turystyczno-krajoznawczej w kierunku szczytu Szyndzielnia. Z pomocą w zdobyciu wzniesienia przyszła im kolejka gondolowa, która ułatwiła pokonanie trasy oraz dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń. Panoramy widoczne podczas podróży oraz z tarasu schroniska wynagrodziły wszystkim wszelkie trudy i kaprysy pogodowe. W tym miejscu szczególne podziękowania dla mam Szymona, Tomka i Adama za niezbędną w organizacji wyjazdu pomoc. Nauczycielami organizującymi wyjazd byli: Danuta Paśnik-Rybińska, Beata Urbanek, Krzysztof Zawadzki i Grzegorz Czarny.

 

 

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  W poniedziałek 17 września br. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięli udział obecni w tym dniu uczniowie klas I-VIII, oddawali oni swoje głosy na jednego z czterech kandydatów: Emilię Fait, Julię Zok, Julię Moric i Pawła Wilczka. We wtorek nastąpiło podliczenie i ogłoszenie wyników: najwięcej głosów zdobył Paweł Wilczek i tym samym został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Zastępcami przewodniczącego zostały w tym roku szkolnym: Julia Moric i Emilia Fait. Funkcję skarbnika będzie pełniła Julia Zok.

 

 

 • Witaj pierwsza klaso !
  W poniedziałek trzeciego września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, szczególnie serdecznie pierwszoklasistów, ich rodziców oraz nauczycieli rozpoczynających pracę w Szkole Podstawowej w Bargłówce. Następnie odczytała list ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Kończąc uroczystość tradycyjnie obdzieliła uczniów klasy pierwszej dostarczonymi wcześniej przez rodziców tytami. Później uczniowie udali się do klas ze swoimi wychowawcami. Uroczysty dzień zakończono mszą świętą odprawioną na boisku szkolnym.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót na górę strony